Sierpień 2019

Monodram w Polsce e-Informacje

Monodram w Polsce
Sierpień 2019 rok
1.08.
Tertium. Ten trzeci świadek w sprawie Hioba  Caryl Swift 
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów „Wyżyna Teatralna”, Rudka
1.08.
Ojciec Polski Rafał Rutkowski 
Teatr Polonia, Warszawa
1-2.08.
Hamletelia Caroline Pagani (Włochy) 
23. Festiwal SzekspirOFF, Teatr w Oknie, Gdańsk
1-3.08.
Obca Solomija Mardarovych
Wioska Wielu Kultur na Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą
1-4.08.
Calineczka Marcin Marzec
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, Gródek, Dobicze Cerkiewne, Kleszcze, Hajnówka
2.08.
Kontrabasista Krzysztof Rogacewicz 
Karkonoski Przegląd Monodramów „monoKARK’2019”, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, Jelenia Góra
2.08.
Siódemka  Paweł Pabisiak 
Teatr Ogrodowy, Sztygarka, Chorzów
3.08.
Hamlet  Adam Walny 
5. Festiwalu Teatrów Ulicznych, Dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego, Toruń
3.08.
Złota Rybka przed 40-tką  Magdalena Bochan-Jachimek 
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów „Wyżyna Teatralna”, Rudka
3.08.
Kobieta.Istnienia poszczególne Katarzyna Pietrzyk 
Scena Propozycji Aktorskich, Teatr im. St. I. Witkiewicza, Zakopane
3.08.
Wyspa czyli Hala Rajska według Avenariusa Jacek Paruszyński 
Karkonoski Przegląd Monodramów „monoKARK’2019”, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, Jelenia Góra
4.08.
Kaziuk Kirelejson  Jerzy Kałduś 
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów „Wyżyna Teatralna”, Rudka
4.08.
HOMOSOVIETICUS czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki Wojtek Kowalski 
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów „Wyżyna Teatralna”, Rudka
5-6.08.
Atrapa i utopia Iwona Konecka 
V Festiwal Pociąg do Miasta – Stacja Obrzeża 2019, Rampa/Degustacja – VINTAGE &ART Club, Gdynia-Orłowo
5-6.08. 
Almodovaria Anna Sroka-Hryń (z zespołem muzycznym)
Teatr Polonia, Warszawa
7.08.
Kalina Patrycja Zywert-Szypka
Kalinowe Serce, Warszawa
7.08.
Pan Trener Wojciech Tremiszewski
Centrum Fala 1, Łazy k/Mielna
9.08.
Kolorowa, czyli biało-czerwona Hubert Dyl
Centrum Fala 1, Łazy k/Mielna
9-10.08.
Król David – Live! Sambor Dudziński 
V Festiwal Pociąg do Miasta – Stacja Obrzeża 2019, Zabytkowe kino/Polonia Skwer, Gdynia-Orłowo
9-10.08.
Raport Panika Arti Grabowski 
V Festiwal Pociąg do Miasta – Stacja Obrzeża 2019, Plac /Park Kolibki, Gdynia-Orłowo
10.08. 
Zupełnie nieznane modlitwy Zofii Kossak  Joanna Gruszka
Lato w Dworze Kossakow, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich
11.08. 
Danuta W.  Krystyna Janda
Festiwal Pod Gwiazdami, Aula UMK, Toruń
12-13.08. 
Shirley Valentine  Krystyna Janda
Teatr Polonia, Warszawa
13.08.
Kobieta.Istnienia poszczególne Katarzyna Pietrzyk 
Scena Propozycji Aktorskich, Teatr im. St. I. Witkiewicza, Zakopane
13.08.
Kontrabasista Krzysztof Rogacewicz 
Ornamental Farm, Mysłakowice Bukowiec
16.08.
Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego Jan Peszek 
Sierpień #NaWolnym, Dziedziniec Urzędu Miasta, Poznań
17.08. 
Madame Pylinska i sekret Chopina  Eric-Emmanuel Schmitt (Francja)
Festiwal Literacki Hotel Sofitel Grand, Sopot
17.08. 
Kocham Bałtyk  Agnieszka Przepiórska
Bulwar[t] Sztuki 2019, Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
18.08. 
Mianujom mie Hanka  Grażyna Bułka
Teatr Ogrodowy, Chorzowskie Centrum Kultury
19.08. 
Paloma  Aleksandra Grącka (performans)
Fama 2019, Hala w Basenie Północnym, Świnoujście
20.08. 
Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora  Jan Peszek
Lato na Wolnym, Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania
21-23.08.
Zapiski z wygnania Krystyna Janda
Teatr Polonia, Warszawa
23.08.
Wienia Łukasz Dąbrowski
Festiwal „Fama 2019”, Miejski Dom Kultury, Świnoujście
23.08.
M. Zimińska Magdalena Tomaszewska
5. Festiwal Art Energy, Miejski Centrum Kultury, Zamek Gostyniński
24.08. 
Danuta W.  Krystyna Janda
Teatr Polonia, Warszawa
24.08.
Szekspir Forever! Andrzej Seweryn
Sierpień #NaWolnym, Dziedziniec Urzędu Miasta, Poznań
25.08.
Akty  Aurora Lubos (performanse)
Festiwal Retroperspektywy, Sala A_22, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Łódź
25.08.
Podróż do Buenos Aires Sylwia Góra-Weber
VIII Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction 2019, Teatr BOTO
26.08.
Kończą mi się słowa Agafia Wieliczko (taniec – pokaz przedpremierowy)
VIII Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction 2019, Teatr BOTO
28.08.
Moskwin Tomasz Maśląkowski
VIII Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction 2019, Scena Kameralna
28.08.
Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki Przemysław Tejkowski
Miejski Dom Kultury, Stalowa Wola
30-31.08.
9X John L. Anna Magalska
Divadlo Kontra, Nowa Wieś Spiska (Słowacja)
31.08. PREMIERA
Shirley Valentine Anna Kadulska
Teatr Żelazny, Katowice

Monodram w Polsce e-Informacje

Monodram w Polsce
Wrzesień 2019 rok
1.09.
Baczyński Apokalipsa Edyta Janusz – Ehrlich
Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów
1.09.
Shirley Valentine Anna Kadulska
Teatr Żelazny, Katowice
1.09. 
Zapiski z wygnania Krystyna Janda
Teatr Wielki – Opera, Poznań
2.09. 
Koncert na organy (taniec) Iwona Olszowska
Scena Tańca Studio, Warszawa
3.09. 
Ostatnie Solo K. Ryszard Kalinowski
Scena Tańca Studio, Warszawa
3.09. 
Shirley Valentine  Krystyna Janda
Teatr Polonia, Warszawa
4.09. 
Ida Kamińska  Joanna Szczepkowska
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa
4-5.09. 
KALINA® Anna Mierzwa
Teatr Nowy, Poznań
5.09. 
W zawieszeniu  Monika Wachowicz
12. Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
5.09. 
Tertium. Ten trzeci świadek w sprawie Hioba  Caryl Swift
Dni Kultury Żydowskiej, Teatr Rondo, Słupsk
5.09. 
Pan Trener  Wojciech Tremiszewski
XX Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2019, Teatr Brama, Goleniów
6.09. 
Mute Janusz Orlik (taniec)
Polska Platforma Tańca 2019, Opera Bałtycka, Gdańsk 
6.09. 
Trzy ćwierci do śmierci  Karolina Martin
XX Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2019, Teatr Brama, Goleniów
6.09. 
Orfeusz i Eurydyka  Janusz Stolarski
12. Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
6.09.
Schirley Valentine Anna Kadulska
Teatr Żelazny, Katowice
6.09.
Zwierzenia bezrobotnego aktora, czyli komedia na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego Marcin Zarzeczny
Stara Rzeźnia, Szczecin
6.09.
Okienko  Krzysztof Zemło (Teatr cieni)
II Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu – Rzeczy Istność, Oliwski Ratusz Kultury
6.09. PREMIERA
Pieśni Miłosne 
 Krzysztof Zemło (Figury planszowe)
II Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu – Rzeczy Istność, Oliwski Ratusz Kultury
6-7.09.
Kobieta, która wpadała na drzwi Aneta Todorczuk
Teatr WARSawy, Warszawa (muzodram)
7.09. 
Obca  Solomija Mardarovych
XX Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2019, Teatr Brama, Goleniów
7.09. 
Orfeusz i Eurydyka  Janusz Stolarski
12. Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
7.09.
Cyrk  Henryk Hryniewiecki
II Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu – Rzeczy Istność, Plac przed Muzeum, Gdańsk – Oliwa
7.09.
Noe  Adam Walny (Figury instrumenty)
II Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu – Rzeczy Istność, Plac przed Muzeum, Gdańsk – Oliwa
7.09.
Trzy ćwierci do Śmierci  Karolina Martin (Figury mimiczne)
II Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu – Rzeczy Istność, Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk
7.09.
Shirley Valentine Anna Kadulska
Teatr Żelazny, Katowice
7.09. 
Ecce Homo  Janusz Stolarski
12. Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy, Piwnica Podcieniami w Krośnie
7.09. 
Paloma  Aleksandra Grącka (performans)
Festiwal PRO CONTRA, Akademia Sztuki, Szczecin
7.09.
Szał Time 2, czyli jak zostałam lesbijką Aleksandra Kowalczyk
Noc Kulturalna, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Czstochowa
8.09. PREMIERA
Madaleine  Magdalena Kumorek
Festiwal Łódź Czterech Kultur, Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź
8.09.
Cudowni mężczyźni z korbką Adam Walny (Kino Manualne)  
II Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu – Rzeczy Istność, Plac przed Muzeum, Scena w Przyczepie, Gdańsk
8.09.
Gould – Wariacje Adam Walny (Nadmarioneta klawiszowa)
II Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu – Rzeczy Istność, Plac przed Muzeum, Gdańsk
8.09.
Kalina® Anna Mierzwa
Teatr Mały, Tychy
9.09.
Normalka Jan Mierzyński
Liceum Ogólnokształcącego im. Macieja Rataja w Strzelcach Krajeńskich
10.09. PREMIERA TV
Szekspir Forever!  Andrzej Seweryn
TVP Kultura, Warszawa
10.09. 
Rachela  Jowita Budnik
Studio Słodowni Starego Browaru, Poznań
12.09. 
Tymoteusz wśród ptaków  Marcin Marzec (lalki)
Andromedon – Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych, Gemini Park Tychy
12.09. 
Więzy  Marlena Niestrój (taniec)
Andromedon – Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych, Gemini Park Tychy
13.09. 
Czerwony Kapturek  Marcin Marzec (lalki)
Andromedon – Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych, Gemini Park Tychy
13.09. 
Oriana. Utwór  Katarzyna Baraniecka
3. Festiwal Dolnośląskich Teatrów Offowych ZWROT, Teatr Kombinat, Wrocław
13-14.09. 
Basia Oblesia (stand-up) Ewelina Gronowska
Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kielce
13-15.09. 
Shirley Valentine Iwona Pieniążek
Scena Kameralna Teatru im. Jana Kochanowskiego, Radom
14.09. 
Kolektyw Kobietostan / Kobietostan. Chór na jedną aktorkę Agnieszka Bresler
3. Festiwal Dolnośląskich Teatrów Offowych ZWROT, Instytut Grotowskiego / Sala Teatru Laboratoriu, Wrocław
14.09. 
Zupa rybna w Odessie  Sebastian Ryś
3. Festiwal Dolnośląskich Teatrów Offowych ZWROT, Teatr Kombinat, Wrocław
14.09. 
K. jak Królowa  Katarzyna Miałkowska
3. Festiwal Dolnośląskich Teatrów Offowych ZWROT, Teatr Kombinat, Wrocław
14.09. 
Niekończąca się historia  Hubert Bronicki
Andromedon – Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych, Gemini Park Tychy
14.09. 
Raport Panika Arti Grabowski
Andromedon – Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych, Gemini Park Tychy
14.09. 
Danuta W.  Krystyna Janda
Teatr Polonia, Warszawa
14-15.09. 
9 x John L.  Anna Magalska
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
14-15.09. 
Aktor-reaktor  Cezary Żołyński
Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkpolskim
15.09. PREMIERA
O co biega kobietom  Angelika Olszewska
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Łódź
15.09. 
Tato nie wraca  Agnieszka Przepiórska
Teatr WARSawy, Warszawa
15.09. 
Pewniak  Sebastian Cebulski
Scena SPATiF, Warszawa
15.09.
Zapiski z wygnania Krystyna Janda
Teatr im.Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
15.09.
Złota Rybka przed 40-tką Magdalena Bochan-Jachimek
Teatr BOTO, Sopot
17.09.
Miałem wielkie szczęście Wojtek Gałziński
Filmowa Cafe – Świt, Nowa Huta
18.09.
ADHD i inne cudowne zjawiska Joanna Szczepkowska
Teatr Na Dole, Warszawa
18.09.
Moniuszkowskie śpiewy Maciej Witkiewicz
22. Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Dzieł S.I. Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”, Teatr Rondo, Słupsk
18.09.
PustoStan Rafał Pietrzak
Uniwersyteckie Centrum Kultury w Białymstoku
18-19.09.
Marzenie Nataszy Agnieszka Skrzypczak
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź
19.09.
PustoStan Rafał Pietrzak
KKM „m-teatr 2019”, Mała Scena Teatru im. Juliusza Słowackiego, Koszalin
19.09.
Kolega Mela Gibsona  Jerzy Pal
Miejski Dom Kultury, Piekary Śląskie
19-21.09.
Moskwa-Pietuszki  Marian Opania
Teatr Ateneum, Warszawa
20.09. PREMIERA
Like a Diva  Małgorzata Pawłowska
Teatr Druga Strefa, Warszawa
20.09. PREMIERA
Ciało, na głos  Alicja Czyczel (taniec)
Centrum Sztuki Tańca, Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa
20.09.
Baczyński. Apokalipsa Edyta Janusz-Ehrlich
Muzeum Miasta Gdyni
20.09.
Tango z Herbertem  Przemysław Tajkowski
Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta, Kołobrzeg
20-21.09. 
Wieża z klocków Magdalena Myszkiewicz
Teatr Mały, Szczecin
20-22.09. 
Mój boski rozwód Izabela Brejtkop
Scena Kameralna Teatru im. Jana Kochanowskiego, Radom
21.09. PREMIERA
Uwłaszczeni, czyli szalona droga do wolności   Joanna Pasternak
Teatr BOTO, Sopot
21.09.
Maria S. Ewelina Ciszewska
Piwnica Na Wójtowskiej, Warszawa
21.09.
Girls&Boys Katarzyna Krzanowska
Teatr Nowy, Kraków
21.09.
Goła baba Joanna Szczepkowska (charytatywnie)
Kultura Trakcja, Luboń
21.09.
Wycieka ze mnie samo złoto Renata Piotrowska-Auffret
Centrum Sztuki Tańca, Warszawa
21.09.
Like a Diva  Małgorzata Pawłowska
Teatr Druga Strefa, Warszawa
21.09. 
Trzy ćwierci do śmierci  Karolina Martin
Program Teatr Polska, Kłodzki Ośrodek Kultury
21.09. 
Matka Makryna  Irena Jun
Scena Foyer Teatru Studio, Warszawa
21.09.
Girls&Boys Katarzyna Krzanowska
Teatr Nowy, Kraków
21-22.09.
Grubaska Izabela Noszczyk
Teatr Miejski w Lesznie
21-22.09.
Zapiski oficera Armii Czerwonej Krzysztof Ławniczak
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
22.09.
Kontrabasista  Krzysztof Rogacewicz
Jeleniogórskie Centrum Kultury
22.09.
Uwłaszczeni, czyli szalona droga do wolności   Joanna Pasternak
Teatr BOTO, Sopot
22.09.
Mój Dzikus Justyna Sieńczyłło
Teatr Kamienica, Warszawa
22.09.
M. Zimińska Magdalena Tomaszewska
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, Płock
22.09.
Być jak Meryl Weronika Wierzbowska
Centrum Zarządzania Światem, Warszawa
22.09.
MaminSzymek  Szymon Majewski
KKM „m-teatr 2019”, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Koszalin
24.09. PREMIERA
Pudstryžyny (Postrzyżyny) Dominika Puc
„Kierunek Wschód III” 6. Festiwal Teatralny „Ode”, Scena Kameralna Teatru Dramatycznego w Białymstoku
24-25.09.
W progu Marian Opania
Teatr Ateneum, Warszawa
25.09.
Basia Oblesia Ewelina Gronowska
Czerwony Fortepian, Kielce
25.09.
Zwierzenia bezrobotnego aktora, czyli komedia na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego Marcin Zarzeczny
Stara Rzeźnia, Szczecin
26.09.
Marzenie Nataszy Emilia Goryl
Staszowski Ośrodek Kultury
26.09.
Morfina 0,05 Marek Żerański
CKE Stara Rzeźnia, Szczecin
27.09.
Ja – nie Ja Dominika Puc
„Kierunek Wschód III” 6. Festiwal Teatralny „Ode”, Scena Kameralna Teatru Dramatycznego w Białymstoku
27.09.
Marzycielka Małgorzata Duda-Kozera
Galeria Teatr Małgorzata Duda-Kozera, Off i Cyna, Warszawa
27.09.
Basia Oblesia Ewelina Gronowska
Scena Supernova, Kraków
27.09.
Pudełko zapałek Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska
Festiwal Sztuki Faktu, Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń
27.09.
Miałem wielkie szczęście Wojtek Gałziński
Scena Teatru Lalek „Rabcio”, Rabka-Zdrój
27-28.09.
Promieniowanie Ewa Wencel
Scena Kameralna Teatru Kwadrat, Warszawa
28.09. PRAPREMIERA
Zabić prezydenta Arkadiusz Buszko
Teatr Współczesny, Szczecin
28.09.
Audiencja II Mikołaj Grabowski
Teatr Stary, Lublin
28.09.
Basia Oblesia Ewelina Gronowska (standupowy dramat jednej aktorki)
Teatr BOTO, Sopot
28.09.
Normalka Jan Mierzyński
MDK, Rzepin
28.09.
Taki jestem, teraz… Marc Brew (Wielka Brytania/Szkocja)
Duża Scena Teatru Śląskiego w Katowicach (spektakl bez słów)
28-29.09. 
Kobiety bez znaczenia Halina Łabonarska/Małgorzata Niemirska
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
28-29.09. 
O co biega kobietom  Angelika Olszewska
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Łódź
28-30.09.
W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie Walentyna Sizonenko
VII Festiwal Kultury Bez Barier, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa
29.09.
O Mamo – Awokado! Kamila Pietrzak-Polakiewicz
Teatr Kotłownia, Drezdenko
29.09.
Zabić prezydenta Arkadiusz Buszko
Teatr Współczesny, Szczecin
29.09.
Z domu niewoli Elżbieta Lewak
Polskie Radio, Rzeszów
29.09.
Shirley Valentine Anna Kadulska
Teatr Żelazny, Katowice
29.09.
Manifest Ziuta Zającówna
Sala Teatralna 3P. Chorzowskiego Centrum Kultury
29.09.
Kontrabasista Krzysztof Rogacewicz
Obornicki Ośrodek Kultury
30.09. 
Danuta W. Krystyna Janda
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, Kraków
30.09. 
One Mąż Show Szymon Majewski
Och-Cafe, Warszawa

Monodram w Polsce e-Informacje

Monodram w Polsce
Październik 2019 rok
1.10. PREMIERA
Clarissima Aleksandra Justa
TVP Kultura, Warszawa
2.10. 
One Mąż Show Szymon Majewski
Stara Huta-Nowe Sytuacje, Gliwice
2-3.10. 
Elżbieta Watson – Cichociemna Teresa Stępień-Nowicka
Festiwal „Kierunek Wschód III”, Scena Kameralna Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierk, Białystok
3.10.
Zabić prezydenta Arkadiusz Buszko
Teatr Współczesny, Szczecin
3.10. 
One Mąż Show Szymon Majewski
Klub Klimat, Bielsko-Biała
3.10.
Katechizm białego człowieka Hubert Bronicki (gościnnie)
Festiwal Scena Wolności II, Teatr Nowy, Słupsk
4.10. PREMIERA
Kończą mi się słowa Agafia Wieliczko
Ć/DŹ teatr ciała i dźwięku/ Teatr BOTO (taniec), Sopot
4.10. PREMIERA
LADY Hanna Bondarewska (interaktywny spektakl-monodram)
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa
4.10.
ONNA Martyna Strychalska
7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”, Teatr Dialog, Koszalin
4.10.
Stryjeńska. Let’s danse, Zofia! Dorota Landowska
7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie
4.10.
W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie Walentyna Sizonenko
7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”, Teatr Dialog, Koszalin
4.10.
Nie lubię pana, Panie Fellin Małgorzata Bogdańska
„Od Nowa”, Toruń
5.10.
Kończą mi się słowa Agafia Wieliczko
Ć/DŹ teatr ciała i dźwięku/ Teatr BOTO (taniec), Sopot
4.10. 
Nie lubię pana,Panie Fellini Małgorzata Bogdańska
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki, Toruń
4.10. 
Nadbagaż Karolina Miłkowska-Prorok
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (przedstawienie przedpremierowe)
4.10. PREMIERA
Kończą mi się słowa Agafia Wieliczko (performance/taniec)
3. Festiwal Konsekwencje Teatralne, Teatr BOTO, Sopot
4-5.10. 
le journal secret Iza Szostak (performance)
Festiwal Ciało/Umysł „Przekraczanie i Przyjemność”, Scena Modelatornia Teatru Studio, Warszawa
5.10.
Kończą mi się słowa Agafia Wieliczko (performance/taniec)
3. Festiwal Konsekwencje Teatralne, Teatr BOTO, Sopot
5.10. PREMIERA
Nadbagaż Karolina Miłkowska-Prorok
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
5.10.
Pudełko zapałek Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska
7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”, Teatr Dialog, Koszalin
5.10.
Stopklatka Michał Felczak
7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”, Teatr Dialog, Koszalin
5.10. 
Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztynskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce Jarosław Gajewski
Chojnickie Centrum Kultury
5.10. 
Wokół Szekspira Andrzej Seweryn
Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu
5.10. 
Nie lubię pana, Panie Fellini Małgorzata Bogdańska
Teatr Druga Strefa, Warszawa
5.10. 
Aleja narodowa Dariusz Maj
Festiwal Scena Wolności, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku Mała Scena
5-6.10. 
To ja mama Janis Jolanta Litwin Sarzyńska
Teatr Syrena, Warszawa
6.10.
Tam i tu, tu i tam Agnieszka Janicka (choreomonodram)
7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”, Sala Muzyczna CK 105, Koszalin
6.10. PREMIERA
J.A. Amanda Nabiałczyk (choreomonodram)
7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”, Sala Muzyczna CK 105, Koszalin
6.10.
Bardzo uważaj na… Barbara Dziekan – Vajda
7. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty „Strzała Północy 2019”, Teatr Dialog, Koszalin
6.10. 
Jeszcze słowo Dariusz Kowalski
Scena Pod Sufitem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
6.10. 
ORIANA FALLACI. Chwila, w której umarłam Ewa Błaszczyk
Teatr Studio, Warszawa
6.10. 
Matka Makryna  Irena Jun
Scena Foyer Teatru Studio, Warszawa
6.10. 
Smażone zielone pomidory  Elżbieta Czerwińska
Scena SPATiF, Warszawa
7.10. 
Supermenka Jowita Budnik
Sala w Ratuszu, MOK, Legionowo
7.10. 
Kolorowa, czyli biało-czerwona Hubert Dyl
Wodzisławskie Centrum Kultury
8.10. PREMIERA 
Chroma Alessandro Sciarroni (taniec)
Festiwal Ciało/Umysł 2019, Teatr Nowy, Warszawa
8-9.10. 
Jak tańczyć aż po (życia) kres Rafał Dziemidok (taniec)
Festiwal Ciało/Umysł 2019, Teatr Nowy, Warszawa
9.10. 
Dancer Of The Year Trajal Harrell (solo/taniec)
Festiwal Ciało/Umysł 2019, Teatr Nowy, Warszawa
9.10. 
FRIDA – życie sztuka rewolucja Martyna Kliszewska
Jesienny Festiwal Teatralny, Sala Kameralna MOK, Nowy Sącz
9.10. 
Opowieści małej Lupitiny González (Příběhy malé Lupitiny González) Dora Bouzkova
Lalka też Człowiek – Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych, Służewski Dom Kultury, Warszawa
10.10. 
Opowieści małej Lupitiny González (Příběhy malé Lupitiny González) Dora Bouzkova
Lalka też Człowiek – Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych, Instytut Teatralny, Warszawa
10-11.10. 
Spaghetti Poloneze czyli niezbędnik polsko-włoski Monika Mariotti
Teatr Syrena, Warszawa
11.10. 
Lusia! Lusieńka! Aleksandra Kowalczyk
Teatr Kuźnia Bracka, Dom Kultury, Stargard Gdański
11.10. 
Szał Time 2 / Jak zostałam lesbijką Aleksandra Kowalczyk
Scena Supernova, Kraków
11.10. 
Wanda Wasilewska Kamila Banasiak
Klub Aktora – SPATiF, Kraków
11.10. 
ORIANA FALLACI. Chwila, w której umarłam Ewa Błaszczyk
Teatr Studio, Warszawa
11.10. 
Stara kobieta wysiaduje Lidia Danylczuk
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2019, Miejskiego Domu Kultury, Radomsko
11.10.
Winny Stanisław Brejdygant (premiera Łódzka, spektakl Teatru Polonia)
Teatr Nowy, Łódź
11-12.10.
Almodovaria Anna Sroka-Hryń (z zespołem muzycznym)
Teatr Polonia, Warszawa
12.10.
Tertium. Ten trzeci świadek w sprawie Hioba  Caryl Swift
Centrum Dialogu im Marka Edelmana, Łódź
12.10.
Uwłaszczeni, czyli szalona droga do wolności  Joanna Pasternak
3. Festiwal Konsekwencje Teatralne, Teatr BOTO, Sopot
12.10. 
Powroty do Odejścia Głodomora  Bogusław Kierc
Różewicz Open Festiwal 2019, Sala Kameralna Miejskiego Domu Kultury, Radomsko
12.10. 
Powroty do Odejścia Głodomora  Bogusław Kierc
Różewicz Open Festiwal 2019, Sala Kameralna Miejskiego Domu Kultury, Radomsko
12.10.
Mój Molier Andrzej Seweryn
Sala Teatralna Miejskiego Domu Kultury, Świnoujście
12.10.
Zabić prezydenta Arkadiusz Buszko
Teatr Współczesny, Szczecin
12.10. 
Zapiski z wygnania Krystyna Janda
Filharmonia Koszalińska
12.10. 
Szał Time 2 / Jak zostałam lesbijką Aleksandra Kowalczyk
Teatr Druga Strefa, Warszawa
12.10. 
La la la la la Magda Widłak (performance)
Pracownia Duży Pokój, Warszawa
12-13.10.
Winny Stanisław Brejdygant (gościnnie)
Teatr Nowy, Łódź
12-13.10. 
Ostatnie słowo Wojciech Bartoszek
Scena Pod Sufitem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
12-13.10. 
Orfeusz i Eurydyka  Janusz Stolarski
12. Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
12-13.10. 
KALINA® Anna Mierzwa
Teatr Nowy, Poznań
12-13.10. 
Kobieta, która wpadała na drzwi Aneta Todorczuk
TEATR WARSawy, Warszawa
12-13.10. 
Wanda Anita Jancia-Prokopowicz
Mała Scena Teatru Polskiego, Bielsko-Biała
13.10. 
Mute Janusz Orlik (taniec)
Scena Tańca Studio, Studio Teatr Galeria, Warszawa 
13.10. 
7 mieszkań we wnętrzu duszy Izabela Drobotowicz-Orkisz
Muzeum Historycznye, Skierniewice
13.10. 
Marzycielka Małgorzata Duda-Kozera
Off i Cyna Galeria Teatr Małgorzaty Duda-Kozery, Warszawa
13.10. 
Dwie tony kamienia Paweł Burczyk
Dom Kultury Borki, Radom
13.10. 
Święto wiosny Marlena Niestrój
Metavera Art Festival, Katowice
13.10. 
Amor Omnia Vincit  Rafał Domagała
3. Sopockie Konsekwencje Teatralne, Teatr BOT
13.10. 
Zwierzenia bez/robotnego aktora, czyli scenariusz na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego.  Marcin Zarzeczny
Teatr Druga Strefa, Warszawa
14.10.
Zabić prezydenta Arkadiusz Buszko
19. Festiwal Dramaturgii Współczesnej Teatr Nowy, Zabrze
15.10. 
STRYJEŃSKA. Let’s Dance, Zofia!  Dorota Landowska
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Kielce
15.10. 
Matka Makryna  Irena Jun
Scena Foyer Teatru Studio, Warszawa
15.10. 
Życie Jadzi według mnie Slawomir Holland
PROM Kultury Saska Kępa, Warszawa
15-16.10. 
Aszkenazy menel z Łodzi Robert Latusek
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź
16-17.10.
Porno Edyta Łukaszewska
Teatr Nowy, Poznań
17.10.
„In-between” (performans) Adina Bar-On
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa
18-19.10. 
Kobiety bez znaczenia Halina Łabonarska/Małgorzata Niemirska
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
18-19.10.
W progu Marian Opania
Teatr Ateneum, Warszawa
19.10.
HOMOSOVIETIKUS, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki  Wojtek Kowalski
9. Nocnik Teatralny, Dom Kultury w Ozimku
19.10.
Uwłaszczeni, czyli szalona droga do wolności  Joanna Pasternak
3. Festiwal Konsekwencje Teatralne, Teatr BOTO, Sopot
19.10. 
Amant na czerwonym dyewanie Wojciech Oleksiewicz
Scena Pod Sufitem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
20.10. 
Belfer Wojciech Pszoniak (gościnnie)
Teatr Mazowiecki, Warszawa 
20.10. 
Trzy ćwierci do śmierci  Karolina Martin
Program Teatr Polska, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie
20.10. 
Matka Makryna  Irena Jun
Scena Foyer Teatru Studio, Warszawa
20.10. 
One Mąż Show Szymon Majewski
Och-Cafe, Warszawa
21.10. 
Frida. Życie. Twórczość. Rewolucja Martyna Kliszewska
Miejski Dom Kultury w Augustowie
23-24.10. 
Wanda Anita Jancia-Prokopowicz
Mała Scena Teatru Polskiego, Bielsko-Biała
24.10. 
Homosovieticus  Wojciech Kowalski
Dom Środowisk Twórczych, Kielce
24.10. 
Król Dawid – Live!  Sambor Dudziński
Teatr w Stodole, Lubiąż
24.10. 
Trzy ćwierci do śmierci  Karolina Martin
Program Teatr Polska, Ośrodek Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Środa Wielkopolska
24-25.10. 
Matka Makryna  Irena Jun
Scena Foyer Teatru Studio, Warszawa
25.10. 
Trzy ćwierci do śmierci Karolina Martin
Teatr Polska, Centrum Kultury i Sztuki, Koło
25-26.10.
Moskwa-Pietuszki  Marian Opania
Teatr Ateneum, Warszawa
26.10.
Piaf Patrycja Zywert-Szypka (recital-monodram)
Ośrodek Kultury Ochoty, Warszawa
26.10.
Shirley Valentine Anna Kadulska
Teatr Żelazny, Katowice
26-27.10.
Bóg, ja i pieniądze Hanna Bieluszko
Teatr Żelazny, Katowice
27.10. 
Trzy ćwierci do śmierci Karolina Martin
Teatr Polska, Krasnostawski Dom Kultury
27.10. 
Frida. Życie Sztuka Rewolucja Martyna Kliszewska
Sala Widowiskowa Centrum Kultury „Muza”, Lublin
28.10. 
Kocham Bałtyk Agnieszka Przepiórska
ZOK, Zielona Góra
28.10. 
Goła Baba Joanna Szczepkowska
Miejski Dom Kultury, Mikołów
29.10. 
Trzy ćwierci do śmierci Karolina Martin
Teatr Polska, GOK „Hutnik”, Gostyń
29-30.10. 
Nadbagaż Karolina Miłkowska-Prorok
Scena Kameralna Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim

Monodram w Polsce e-Informacje

Monodram w Polsce
Listopad 2019 rok
3.11. 
Trzy ćwierci do śmierci Karolina Martin
Teatr Polska, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie
7.11. 
Matka Makryna Irena Jun
Staszowski Ośrodek Kultury
8.11. 
Kobieta, która wpadała na drzwi Aneta Todorczuk
TEATR WARSawy, Warszawa
8.11. PREMIERA
Balkon Goldy Ernestyna Winnicka
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa
8.11. 
Lusia! Lusieńka! Aleksandra Kowalczyk
Teatr Kuźnia Bracka, Dom Kultury, Stargard Gdański
8-9.11. 
Mariacka 5  Elżbieta Okupska
Maa Scena Teatru Rozrywki, Chorzów
8-9.11. 
Matka Makryna  Irena Jun
Scena Foyer Teatru Studio, Warszawa
9.11.
Like a Diva  Małgorzata Pawłowska
Teatr Druga Strefa, Warszawa
9-10.11.
Balkon Goldy Ernestyna Winnicka
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa
9-10.11.
Almodovaria Anna Sroka-Hryń (z zespołem muzycznym)
Teatr Polonia, Warszawa
9-10.11. 
Amant na czerwonym dyewanie Wojciech Oleksiewicz
Scena Pod Sufitem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
11.11. 
Shirley Valentine Krystyna Janda
36. Gorzowskie Spotkania Teatralne, Duża Scena im. I. T. Byrskich Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
13.11. 
Belfer Wojciech Pszoniak (gościnnie)
Teatr Mazowiecki, Warszawa 
13.11. 
Moskwa-Pietuszki Marian Opania
36. Gorzowskie Spotkania Teatralne, Duża Scena im. I. T. Byrskich Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
14.11. 
Goła baba Joanna Szczepkowska
60-lecie Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog”, Koszalin
15.11.
Normalka Jan Mierzyński
Gminny Ośrodek Kultury w Zwierzynie
15.11.
V Monika Wachowicz
Galeria SqArt Gallery, Bytom
15-17.11.
Porno Edyta Łukaszewska
Teatr Nowy, Poznań
16.11. 
Trzy ćwierci do śmierci Karolina Martin
Teatr Polska, Ełckie Centrum Kultury
16.11. 
Dreams Die Hard (Marzenia nie umierają)  Rachel Karafistan (Niemcy)
Republika Sztuki Tłusta Langusta, Poznań
16.11. 
Aleja narodowa  Dariusz Maj
Spotkania z Teatrem, Miejski Dom Kultury, Zgorzelec
17.11. 
Listy do Michaliny Izabela Noszczyk
3. Sopockie Konsekwencje Teatralne, Teatr BOTO
18-19.11.
Balkon Goldy Ernestyna Winnicka
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa
22.11. 
Mute Janusz Orlik (taniec)
Polska Sieć Tańca 2019, Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk 
27-28.11. 
Aszkenazy menel z Łodzi Robert Latusek
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź
24.11. 
Siódemka Paweł Pabisiak
3. Sopockie Konsekwencje Teatralne, Teatr BOTO
29.11. 
Mianujom mie Hanka Grażyna Bułka
Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu
29.11. 
Trzy ćwierci do śmierci Karolina Martin
Teatr Polska, Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach
30.11. PREMIERA
Wyspa Kaliny  Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt
Mała Scena Teatru Polskiego, Bielsko-Biała
30.11. 
Trzy ćwierci do śmierci Karolina Martin
Teatr Polska, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
30.11. 
Audiencja II  Mikołaj Grabowski
Oświęcimskime Centrum Kultury
30.11. 
Nadbagaż Karolina Miłkowska-Prorok
Scena Kameralna Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim

Monodram w Polsce e-Informacje

Monodram w Polsce
Grudzień 2019 rok
1.12. 
Mute Janusz Orlik (taniec)
Muzeum Susch, Susch (Szwajcaria) 
1.12.
Wienia  Łukasz Dąbrowski
Sopockie Konsekwencje Teatralne 2019, Teatr BOTO
1.12.
Wyspa Kaliny  Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt
Mała Scena Teatru Polskiego, Bielsko-Biała
1.12. 
Amant na czerwonym dyewanie Wojciech Oleksiewicz
Scena Pod Sufitem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
3.12. 
Moskwa-Pietuszki Marian Opania (gościnnie)
Teatr Miejski im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie 
3.12. 
Mute Janusz Orlik (taniec)
Polska Sieć Tańca 2019, Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Warszawa 
3-5.12.
Wyspa Kaliny  Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt
Mała Scena Teatru Polskiego, Bielsko-Biała
7.12. 
Wienia Łukasz Dąbrowski
3. Sopockie Konsekwencje Teatralne, Teatr BOTO
12.12. 
Zgaga Dorota Stalińska (gościnnie)
Teatr Mazowiecki, Warszawa 
14.12. PREMIERA
Wszystko, co najlepsze Rafał Mohr
Mała Scena Teatru Polonia, Warszawa
14.12. 
Shirley Valentine Izabela Noszczyk
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, Łódź
15.12. 
Wszystko, co najlepsze Rafał Mohr
Mała Scena Teatru Polonia, Warszawa
17-18.12.
Singielka  Anna Guzik-Tylka
Mała Scena Teatru Polskiego, Bielsko-Biała
18-19.12.
Balkon Goldy Ernestyna Winnicka
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa
20.12.
DIVA Show  Kamil Maćkowiak
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, Łódź
20-21.12.
Singielka 2, czyli Matka Polka  Anna Guzik-Tylka
Mała Scena Teatru Polskiego, Bielsko-Biała
21-22.12. 
Wszystko, co najlepsze Rafał Mohr
Mała Scena Teatru Polonia, Warszawa
28-29.12. 
Wszystko, co najlepsze Rafał Mohr
Mała Scena Teatru Polonia, Warszawa
31.12. 
Like a diva Małgorzata Pawłowska
Teatr Druga Strefa, Warszawa


Warszawa. Monodramy w Teatrze Polskim
„Monodramy w Polskim” to nowa propozycja Teatru Polskiego
w Warszawie. W ramach cyklu prezentowane będą jednoosobowe sztuki wyprodukowane w ramach inicjatyw aktorskich. Cykl otwierają dwa spektakle.
23 i 24 stycznia – zrealizowany pod opieką artystyczną Zbigniewa Zapasiewicza – monodram Tomasza Błasiaka „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa, opowiadający o ociężałym umysłowo Charliem, który poddany eksperymentowi medycznemu, zmienia się w błyskotliwego erudytę. Przedstawienie miało premierę w 2006 roku. Od tamtej chwili było kilkukrotnie wznawiane i zdobyło kilka znaczących nagród – m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i Olsztyńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.
26 i 27 stycznia Szymon Kuśmider w monodramie „St. Nicholas” Conora McPhersona. Przedstawienie opowiada o krytyku teatralnym, który nagle uświadamia sobie, że jego życie nie ma sensu. W teatrze nie dzieje się nic ciekawego, on sam pisze jałowe recenzje, jego życie prywatne to klęska. Aż pewnego wieczoru, podczas spektaklu, zakochuje się w młodej aktorce…
(link do źródła) „Monodramy w Polskim” – 23-27 stycznia, Scena Kameralna Teatru Polskiego w Warszawie.






„Ravensbrück. Miasto kobiet” w reżyserii Zbigniewa Brzozy to monodram Barbary Prokopowicz – świetnie zagrany, przejmujący, a jednocześnie pozbawiony emocjonalnego szantażu czy nadmiernie ideologizującej retoryki.
wyborcza.pl Stanisław Godlewski

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu 2019. 

Dzień dobry,
w marcu 2019 roku Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu otworzy wystawę retrospektywną Mariny Abramović „Do czysta / The Cleaner”. Będzie to jedyne takie wydarzenie w tej części Europy.
Jednym z ogromnych walorów wystawy będą reperformanse – najbardziej znane działania artystki odtwarzane na żywo przez wybranych performerów.
Dlatego już teraz zapraszamy do współpracy artystów związanych z teatrem, tańcem, performansem i szukamy chętnych osób, które wezmą udział w odtwarzaniu performansów Mariny Abramović.
Przesłuchania odbędą się w budynku Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w dniach 4–6 stycznia 2019 r. Uczestnicy wybrani do udziału w projekcie, przed otwarciem wystawy wezmą udział w 5 lub 6-dniowych warsztatach szkoleniowych (poza Toruniem) w lutym 2019 roku (dokładny termin zostanie ustalony wkrótce). Warsztaty poprowadzi współpracowniczka Mariny Abramović – Lynsey Peisinger.
Prosimy o przesłanie krótkiego listu motywacyjnego oraz CV na adres performer@csw.torun.pl, do 20 grudnia 2018 r. włącznie.

Przewidujemy honoraria dla wykonawców.
Pełną informację znajdą Państwo na naszej stronie:
http://csw.torun.pl/csw/marina-abramovic-czysta-the-cleaner-szukamy-performerow-27266/ – tutaj

Będziemy bardzo wdzięczni za przekazywanie tej informacji osobom, które mogą być zainteresowane, a także za udostępnianie jej na Państwa stronach, portalach, fanpejdżach.
Z przyjemnością odpowiem na dodatkowe pytania.
Pozdrawiam serdecznie —

Paulina Tchurzewska
Specjalistka ds. promocji i kontaktów z mediami
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”
tel. 666 871 624
(materiał nadesłany)
13-12-2018
Orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018.

„Żyjemy w czasach, w których trudno jest widzieć klarownie” – napisał Simon McBurney w orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018. „Oburzajmy się” – wzywa Maja Kleczewska w przesłaniu do polskiego środowiska teatralnego. Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca) obchodzimy w tym roku po raz 57.
Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), by upamiętnić inaugurację Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny” (1957, Paryż). Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
Międzynarodowemu Dniu Teatru towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego „teatralnego świata”. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. W 2017 roku jego autorką była Isabelle Huppert. Teraz jego napisania podjął się Simon McBurney – pisarz, reżyser teatralny, współzałożyciel Théâtre de Complicité (Londyn).
Międzynarodowemu orędziu towarzyszą również lokalne przesłania [ZOB. LINK na tekście]. W 2017 roku orędzie do polskiego środowiska teatralnego napisał Leszek Mądzik, a w tym roku jego autorką jest Maja Kleczewska.

Łódź. Spektakl i warsztat z Izabelą Chlewińską w Teatrze Szwalnia.
W weekend 16-17 grudnia będzie można spotkać się z Izabelą Chlewińską – tancerką, choreografką, muzykiem i pedagogiem.
Okazje do spotkania będą aż dwie. 16 grudnia o godzinie 19.00 zaprezentowany zostanie spektakl „You Have Your Voice” będący efektem budowania i praktykowania własnej metody pracy z ciałem i głosem. Dopełnieniem spektaklu będzie możliwość wzięcia udziału w dwudniowych, weekendowych warsztatach prowadzonych autorską metodą pt. „Ciało.Głos.Intuicja”. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Teatrze Szwalnia.
Warsztat: 16-17.12.2017. Informacje i zgłoszenia pod adresem biuro@izabelachlewinska.pl
(Foto: Tomek Bergmann)
Materiał nadesłany: Link do źródła: Teatr Szwalnia
© Monodramus 2017-11-09
Wałbrzych. Monodram „Kalifornia. Nieśmiertelni” został zwycięzcą festiwalu XV Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne.
Komisja w składzie Grażyna Marciniak, Anna Głocka i Łukasz Zaleski po podliczeniu głosów w dniu 6 grudnia 2017 roku stwierdziła, że rozkład średnich temperatur spektakli ocenianych przez widzów XV Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych wskazuje, że: pierwsze miejsce ze średnią temperaturą 40,93 oraz statuetkę FANABERII PUBLICZNOŚCI otrzymuje monodram Macieja Litkowskiego…
(Foto: Dariusza Gdesza)
Link do źródła: e-Teatr /artykuły
© Monodramus 2017-12-08
Warszawa. Oriana Fallaci. Premiera w Teatrze Studio.
„- Wybraliśmy moment bardzo intymny, tuż przed śmiercią, wtedy przed oczami przesuwa się człowiekowi taśma z całego życia – mówi Ewa Błaszczyk, która zagra legendarną dziennikarkę w monodramie „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”. Premiera 24 listopada w Teatrze Studio…”
(Foto: Krzysztofa Bielińskiego)
Link do źródła: Izabela Szymańska, Co Jest Grane 24
© Monodramus 2017-11-24Kłodzko. 23. Festiwal „Zderzenie teatrów”. Nagroda dla twórców monodramu „Ja, Maria”.
„Nagrodę krytyka, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie Grzegorza Janikowskiego otrzymał lubelski monodram „Ja, Maria” w wykonaniu aktorki Mirelli Rogozy-Biel i reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Jest to opowieść o umierającej na chorobę popromienną Marii Skłodowskiej-Curie…”
Link do źródła: RMF Clasic
© Monodramus 2017-11-23Badów. „Siódemka” Ziemowita Szczerka na scenie. Premiera ostatniej sztuki Piotra Bikonta.
Aktorzy pożegnali swojego reżysera, który zginął w samochodowej katastrofie, sztuką o zakończonej śmiertelnym wypadkiem podróży przez Polskę. Co dalej ze Stowarzyszeniem Teatralnym Badów?
Link do źródła: Dominik Uhlig, wyborcza.pl
© Monodramus 2017-11-19
Opole. PREMIERA Tancerki w Teatrze Lalki i Aktora.
Spektakl „Tancerka” powstał z inspiracji opowiadania Olgi Tokarczuk; jego dramaturgiczna wersja i adaptacja – Artur Pałyga. Mariola Ordak-Świątkiewicz – reżyseria. Barbara Lach – odtwórczyni głównej roli.
(Foto: Grzegorza Gajosa)

Link do żródła: Teatr Lalki i Aktora, Opole
© Monodramus 2017-11-18
Szczecin. Biurowe zarękawki, spod których widać piżamę
„Tworki” – reż. Paweł Kamza – Teatr Polski w Szczecinie… (recenzja Agnieszki Moroz, Dziennik Teatralny. Foto: Włodzimierza Piątka)
Link do żródła: dziennikteatralny.pl
© Monodramus 2017-11-17Szczecin. Dla chcącego nic trudnego
„Rz: Czy każdy aktor Teatru Polskiego może przyjść do dyrektora Opatowicza, zaproponować mu monodram i mieć w biografii taką premierę jak …
Link do źródła: „Rzeczpospolita”
© Monodramus 2017-11-16Ciechanów. Monodram – Listy do Skręcipitki Zacharjasza Muszyńskiego
(ARTYSTYCZNA ŚRODA). Tytuł „Listy do Skręcipitki” pochodzi z jednego z listów, które są …
Link do źródła: Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie
© Monodramus 2017-11-15




Obserwuj profil Teatr Jednego Aktora na Facebooku

One to lubią.     Monodram pl 2013-201916.11.2019
Aktorka prowincjonalna
Joanna Stanecka
Piwnica TAKT, Ingen-Hauszgase 2
Wien (Austria))
12.11.2019
Pure Gold Is Seeping Out of Me
Renata Piotrowska-Auffret
Festival Culturescapes
Dornach (Switzerland)
11.11.2019
Signor Fellini lei non mi piace
Małgorzata Bogdańska
Teatr Trastevere
Roma (Włochy)
9.11.2019
Czyste złoto wypływa ze mnie
Renata Piotrowska-Auffret
Festival NORMA
Ostrava (Czech Republic)
18.10.2019
ODPREDU AJ ODZADU (Od przodu i od tyłu)
Mateusz Nowak
Divadlo Kontra
Spišská Nová Ves (Słowacja)
12.10.2019
ЧУЖА (Obca)
Соломія Мардарович (Reżyseria: Bartek Miernik)
В РАМКАХ VII МІЖНАРОДНОГО ФЕСТИВАЛЮ ДРАМАТУРГІЇ “АМПЛУА», Театр Соломія
Місто Коломия (Ukraina)
7.10.2019
Kontrabasista
Krzysztof rogacewicz
HIGHFEST Theatre Festival
Erywań (Armenia)
29.09.2019
Hamlet
Adam Walny
International Puppet Theatre for Adults Festival „PIERROT 2019”
Stara Zagora (Bułgaria)
29.09.2019
NEMÁM VÁS RADA, PÁN FELLINI
Małgorzata Bogdańska
Divadlo Kontra, Festival Adaptácie
Spišská Nová Ves (Słowacja)
25.09.2019
ПРОБУЖДЕНИЕ (Pobudka)
Natalia Sakowicz
6. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Z wizytą u Arlekina”
Omsk (Rosja)
17.09.2019
Żółta twarz
Vira Hradyuk
Międzynarodowy Festiwal Monologów „Monologi nad Użem”, Kolegium Sztuki i Kultury
Użhorod (Ukraina)
15.09.2019
Więzy
Marlena Niestrój
Festival Opera Prima, Teatro Studio
Rovigo (Italia)
14.09.2019
Kontrabas
Krzysztof Rogacewicz
Klub Lúč, Kino Hviezda
Trenczyn (Słowacja)
9.09.2019
Stryjeńska. Let’s dance, Zofia!
Dorota Landowska
Международный театральный фестиваль «Белая Вежа»
Brześć (Białoruś)
30.08.2019
9X John L.
Anna Magalska
Divadlo Kontra
Nowa Wieś Spiska (Słowacja)
27.07.2019
Od przodu i od tyłu
Mateusz Nowak
Muzeum – Dwór Niemcewiczów
Skoki (Biołoruś)
24.07.2019
Gombrowicz – Dzienniki
Andrzej Seweryn
Villa Alexandrine, Muzeum Gombrowicza
Vence (Francja)
29.06.2019
The doubts and reflections of Eve
Marta Kosieradzka
Solo Contemporary Dance Festival
Ankara (Turcja)
28.06.2019
Pobudka
Natalia Sakowicz
Międzynarodowy Festiwal KUK ART
Sankt Petersburg (Rosja)
27.06.2019
Kolorowa, czyli biało-czerwona
Hubert Dyl
Международный театральный фестиваль-форум ТЕАТРОН
Mikołów (Ukraina)
21-22.06.2019
4.48 Psychosis
Magdalena Cielecka
Centrum Kultury
Makau (Chiny)
06.06.2019
Poświęcać się
Mateusz Nowak
SoloAfrika Festival of MonoDrama 2019, Teatr Arena
Kapsztad (Południowa Afryka)
03.06.2019
Od przodu i od tyłu
Mateusz Nowak
SoloAfrika Festival of MonoDrama 2019, Teatr Arena
Kapsztad (Południowa Afryka)
14.05.2019
Różewicz czytany od końca
Marta Klubowicz
Sala Jana III Sobieskiego, Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu
Wiedeń (Austria)
11.05.2019
Kontrabasista
Krzysztof Rogacewicz
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Solo Plays Fest”
Kijów (Ukraina)
3.05.2019
Mute
Janusz Orlik
TROIS C-L – Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois
Luxembourg (Luksemburg)
26.04.2019
Norwid. Ten, który widzi
Zygmunt Józefczak
Polnische Akademie der Wissenschaften
Wien (Austria)
26.04.2019
Oběť
(Żertwa)

Mateusz Nowak
33. přehlídka netradičních divadel
Katolický dům Kopřivnice
Kopřivnice (Czechy)
22.03.2019
Tożsamość
Michał Zdeb
Międzynarodowe Dni Teatru
Izmir Kültür Sanat
Izmir (Turcja)
17.03.2019
Aktorka prowincjonalna
Joanna Stanecka
ZEITMAULtheater
Imbuschpl.11 (Zugang über Nordring , weiße Kapelle)
Bochum (Niemcy)
16.03.2019
My Farm
Joanna Stanecka
Gdanska Theater
Gutenbergstraße 8
Hofeinfahrt Oberhausen (Niemcy)
23.02.2019
Aktorka prowincjonalna
Joanna Stanecka
ZEITMAULtheater
Imbuschpl.11 (Zugang über Nordring , weiße Kapelle)
Bochum (Niemcy)


Link do Indeksu zagranicznych prezentacji monodramów pl 2013-2019

Przejdź do strony: Serwis „Monodram w Polsce”

Archiwa

Archiwa  Wybierz miesiąc   Styczeń 2018    Luty 2018    Marzec 2018    Kwiecień 2018    Maj 2018    Czerwiec 2018           Lipiec 2018           Sierpień 2018           Wrzesień 2018    Październik 2018    Listopad 2018    Grudzień 2018    Styczeń 2019    Luty 2019    Marzec 2019    Kwiecień 2019    Maj 2019    Czerwiec 2019    Lipiec 2019′   Sierpień 2019′  Wrzesień 2019′   Październik 2019′          Listopad 2019′          Grudzień 2019′       

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *