Statuetkę "Strzała Północy 2020" 8. Festiwalu Debiutów w Monodramie zdobył RADOSŁAW LIS za choreomonodram „Don Lis” (aktorski debiut w monodramie).
Foto: Izabela Rogowska.
W dniu 10 października 2020 roku Rada Artystyczna 8. Festiwalu Debiutów w Monodramie „Strzała Północy 2020” w składzie: Barbara Dziekan-Vajda (przewodnicząca), Agnieszka Przepiórska, Zdzisław Derebecki i Marek Kołowski, po obejrzeniu 6 turniejowych monodramów: 3 z udziałem widowni oraz 3 w wersji audiowideo (z powodu pandemii koronawirusa) postanowiło przyznać statuetkę „Strzała Północy 2020” za osobistą wypowiedź i odważną formę sceniczną panu Radosłowowi Lisowi za performance taneczny pt. „Don Lis” (na zdjęciu).
Dwie równorzędne nagrody aktorskie za debiut w monodramie przyznano pani Ernestynie Winnickiej z Teatru Żydowskiego w Warszawie za spektakl „Balkon Goldy” oraz panu Michałowi Breitenwaldowi za spektakl „Witkacy 1939”.
Rada Artystyczna przyznała wyróżnienie w kategorii debiut dramaturgiczny panu Łukaszowi Staniszewskiemu za tekst do spektaklu „Słoń” w wykonaniu pana Dariusza Siastacza.
Jury dziękuje wszystkim wykonawcom za udział w festiwalu za dostarczenie wielu artystycznych wrażeń w trudnych czasach pandemii.
Statuetkę "Strzała Północy 2019" 7. Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu - Debiuty zdobył MICHAŁ FELCZAK za monodram „Stopklatka” (aktorski debiut w monodramie). Fot. M. Derucki
Michał Felczak w monodramie "Stopklatka" na festiwalu "Strzała Północy 2019".
Foto: M. Derucki
Rekomendacje:
Monodram w programie "Teatr Polska"
Komisja Artystyczna programu TEATR POLSKA w składzie: Anna Ciszowska (przewodnicząca), Alicja Morawska-Rubczak, Ewa Anna Zbroja, Szymon Kazimierczak i Jacek Łumiński, po obejrzeniu rejestracji video 105 przedstawień zgłoszonych do udziału w programie, postanowiła zarekomendować do drugiego etapu 18 spektakli.
Wsród wyróżnionych znalazł się monodram "Trzy ćwierci do śmierci" w wykonaniu Karoliny Martin.
Komisja Artystyczna podjęła decyzję o wyborze spektakli, biorąc pod uwagę różnorodność gatunków, form i rozwiązań artystycznych. Decydującymi walorami rekomendowanych realizacji były otwartość na dialog z różnymi grupami odbiorców, interesujące i spójne rozwiązania inscenizacyjne oraz potencjał silnego oddziaływania na widza pod względem estetycznym, intelektualnym i emocjonalnym. Jednocześnie Komisja zwraca uwagę na niewielką ilość zgłoszonych spektakli dla dzieci, wyróżniających się innowacyjnością i wysoką jakością artystyczną.
Prezentacje spektakli w ramach TEATR POLSKA odbędą się w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 roku.
(link do źródła) "Teatr Polska"
Karolina Martin w monodramie "Trzy ćwierci do śmierci" na festiwalu "Strzała Północy 2018".
Foto: Ilona Łukjaniuk
Łódź. Spektakl i warsztat z Izabelą Chlewińską w Teatrze Szwalnia.
W weekend 16-17 grudnia będzie można spotkać się z Izabelą Chlewińską – tancerką, choreografką, muzykiem i pedagogiem.
Okazje do spotkania będą aż dwie. 16 grudnia o godzinie 19.00 zaprezentowany zostanie spektakl „You Have Your Voice” będący efektem budowania i praktykowania własnej metody pracy z ciałem i głosem. Dopełnieniem spektaklu będzie możliwość wzięcia udziału w dwudniowych, weekendowych warsztatach prowadzonych autorską metodą pt. „Ciało.Głos.Intuicja”. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Teatrze Szwalnia.
Warsztat: 16-17.12.2017. Informacje i zgłoszenia pod adresem biuro@izabelachlewinska.pl
(Foto: Tomek Bergmann)
Materiał nadesłany: Link do źródła: Teatr Szwalnia
© Monodramus 2017-11-09
Wałbrzych. Monodram "Kalifornia. Nieśmiertelni" został zwycięzcą festiwalu XV Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne.
Komisja w składzie Grażyna Marciniak, Anna Głocka i Łukasz Zaleski po podliczeniu głosów w dniu 6 grudnia 2017 roku stwierdziła, że rozkład średnich temperatur spektakli ocenianych przez widzów XV Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych wskazuje, że:
pierwsze miejsce ze średnią temperaturą 40,93 oraz statuetkę FANABERII PUBLICZNOŚCI otrzymuje monodram Macieja Litkowskiego...
(Foto: Dariusza Gdesza)
Link do źródła: e-Teatr /artykuły
© Monodramus 2017-12-08
Kłodzko. 23. Festiwal „Zderzenie teatrów”. Nagroda dla twórców monodramu „Ja, Maria”.
"Nagrodę krytyka, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie Grzegorza Janikowskiego otrzymał lubelski monodram „Ja, Maria” w wykonaniu aktorki Mirelli Rogozy-Biel i reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Jest to opowieść o umierającej na chorobę popromienną Marii Skłodowskiej-Curie..."
Link do źródła: RMF Clasic
© Monodramus 2017-11-23
Szczecin. Biurowe zarękawki, spod których widać piżamę
„Tworki” – reż. Paweł Kamza – Teatr Polski w Szczecinie… (recenzja Agnieszki Moroz, Dziennik Teatralny. Foto: Włodzimierza Piątka)
Link do żródła: dziennikteatralny.pl
© Monodramus 2017-11-17
PREMIERA
(foto organizatora)
Monodram na podstawie książki reporterskiej „Pogo”, uznawanej za jedną z najwybitniejszych w tym gatunku w ostatnich latach w Polsce (właśnie znalazła się ona w finale prestiżowej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego). Jej autor Jakub Sieczko, to lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, który przez sześć lat pracował w stołecznym pogotowiu ratunkowym. A jego książkowy bohater nie owija w bawełnę: „Mam o Grochowie nakłamane. Czasem myślę, że żyją tu tylko stare kobiety i pijani mężczyźni w średnim wieku”. Dlatego pewnie recenzentka „Polityki” pisała: „Sieczko bardzo się stara odrzeć zawód ratownika medycznego z bohaterstwa i sprowadzić na ziemię widzów sensacyjno-ckliwych szpitalnych seriali (…). Z jakim efektem? Paradoksalnie – odwrotnym”.
Spektakl "Pogo"
w wykonaniu Marcina Hycnara, Teatr Polonia, Warszwa
PREMIERA
(foto organizatora)
Inscenizacja Białostockiego Teatru Lalek jest pierwszą próbą zawodowego przeniesienia książki Doroty Kotas na scenę, próbą - dodajmy - bardzo specyficzną. Będą mieli Państwo do czynienia z monodramem, który powstał w ramach Sceny Propozycji BTL. W rolę bohaterki i jednocześnie narratorki spektaklu, jednoosobowo opisującej, tak jak się to dzieje w książce, niecodzienne aspekty codzienności, wciela się znakomita aktorka BTL-u Łucja Grzeszczyk.
Spektakl pełen jest humoru, groteski i purnonsensu, żartów rysunkowych i muzycznych. Jest oczywiście i nuta refleksji, ale tak jak w dobrym kryminale, nie możemy zdradzać od razu wszystkiego. Przyjdźcie, a na pewno nie pożałujecie!
Online Theatre Academy
Workshop and individual coaching led by Christine Schmalor>
20-22 czerwca 2023 Teatr Domowy Bogusławy Schubert
Voyage, voyage, (Poznań)
Cytrynowa podróż - monodram
W tym monodramie zabieram was w podróż. To opowieść aktorki, kobiety, królowej cytrynowej; jest Paris, Paris ukochany, są wielkie role, wielkie teatry, wielcy reżyserzy; jest miłość i są łzy. Są role, co naznaczają duszę i ciało; jest o tym, jak sięgać po wolność i o tym, jak koronę na głowę włożyć. Oraz o tym, czym jest odwaga.
Bogusława Schubert,
Zapraszam!
Autorski i autobiograficzny monodram zabiera nas w podróż po najbardziej intymnych aktorskich doświadczeniach, zbliżając i oddalając od granych postaci, mówi o sile pasji i ciekawości, o odwadze, upadkach i zwycięstwach. (…) Namawiam bardzo do odbycia tej podróży.
LINK DO... szczegółowych informacji, bilety
Monodramus World
Online Theatre Academy i World Theatre Training Institute Akt-Zent
Solo - The devised Monologue
Link do Monodrama Theatre
Information service dedicated to the art of the theater of one actor in the world.
10. Jubileuszowy Festiwal Debiutów w Monodramie "Strzała Północy 2022" za nami. Dziękuję za wspaniałe spektakle, publiczności za liczny udział, za rozmowy, za uśmiechy, za czułość. Gratuluję nagrodzonym artystom. Było cudnie rano, wieczór i w południe. Do zobaczenia za rok, Marek Kołowski
fot. Ilona Łukjaniuk 2013-2023